Krmení miminka umělým mlékem

krmení

Nechystám se propagovat UM, ani jakoukoliv značku pomůcek pro krmení, jen chci vyhovět a podpořit tisíce maminek, které nemají to štěstí plně kojit, ať pro zdravotní důvody, indispozice miminek nebo zkrátka kojit nechtějí.

❤️ Jedna maminka krásně napsala: “ mateřská láska neprotéká přes prsa” a já dodávám, lépe spokojená a duševně vyrovnaná maminka s podporou UM, než utrápená, frustrovaná a vyčerpána maminka a strádající miminko. 

🙏🏼 Prosím o zdrženlivost a pochopení, jsem a nadále budu LP srdcem i duší, ale jsem také dětská sestra, která ve své poradně pár podvyživených a dehydratovaných miminek poslala do nemocnice. Zároveň jsem hlavně žena a matka a vím, co ve chvíli, kdy zkrátka není MM, čerstvá maminka prožívá a věřím, že díky své 25leté praxi, umím odhadnout, co která potřebujete, chcete slyšet, toužíte po pochopení a někdy jen pevně sevřít v objetí a dát prostor i slzičkám.

Část 1. Příprava UM

❄️ Kojenecká voda – obsahuje menší množství minerálů, je velmi přísně testována na přítomnost dusičnanů a dalších škodlivých látek. 

❄️ Doporučuji kojeneckou vodu převářet, i když se na láhvi píše, že není třeba, alespoň do 3 měsíců miminka. 

❄️ Doporučuji připravit si několik dávek převařené přiměřeně ohřáté vody do termosky – usnadní to a urychlí přípravu mléka hlavně v noci. 

❄️ Nebo převařenou kojeneckou vodu skladovat v lednici a odlít si do lahvičky těsně před krmením potřebné množství vody, které lze ohřát v mikrovlnné troubě (vždy bez mléka – to obsahuje prebiotické složky, které by se mikrovlnným zářením znehodnotilo).

❄️ Nebo využít k ohřátí kojenecké vody průtokového ohřívače – speciální přístroj pro ohřev a dávkování vody, existuje i s rozšířenou nabídkou – s přesným dávkováním prášku mléka. (Dávkovač se musí velmi často kontrolovat, aby prášek plynule procházel zúženým místem, a nedocházelo tím ke tvorbě slabého mléka). 

🍼 Obvykle platí, že na jednu odměrku mléka – plnou, pečlivě zarovnanou, aby bylo mléko přesně odměřeno, vychází 30 ml kojenecké vody, návody na krabici mléka jsou někdy složitě popsané.

🍼 Pokud možno obsah v lahvičce promíchejte lžičkou, netřepejte – vzniknou bubliny a miminko může zbytečně trpět nadýmáním.

🍼 Mléko podáváme v teplotě lidského těla, obejdete se bez teploměru, čistým prstem zkrátka ověřte teplotu, miminko nemá rádo příliš horké. 

🍼 Během krmení, kdy si miminko dělá pauzy, je dobré mléko udržovat ve stále příjemné teplotě – ohřívač lahví, hrnek s horkou vodou.

🍼 Pokud zbyde nedopité mléko, někdy si miminko potřebuje udělat pauzu, vydrží 1 až 2 hod. 

Část 2. Polohy, krmení lahví

👩‍🍼🧑‍🍼 Pohodlná poloha pro maminku nebo tatínka, podepřená záda i lokty, v pravidelném intervalu budete mít minimálně 0,5 hod. zaměstnané obě ruce, a zároveň je to i příležitost k častému odpočinku. 

👩‍🍼👨‍🍼 Nepodceňte oporu pro předloktí, nevěřili byste, jak často maminky trpí zánětem karpálních tunelu pro přetížená zápěstí. 

👶🏻  Miminko leží na polštáři celým tělíčkem, aby mělo maximální pohodlí, ve zvýšené poloze, aby se mu dobře trávilo. Polštář můžete mít na kolenou i částečně v náruči. 

👶🏻 Miminko můžete držet samozřejmě i na předloktí, jen si všímejte, jestli se mu nepotí zátylek a nepřiměřeně ho netlačí vaše útlé předloktí. 

👶🏻 Čím větší kontakt s vaším tělem, tím lépe pro vás oba. 

👶🏻 Hlavička miminka je ideálně vzpřímená nebo lehounce zakloněná, bez rotace, aby mohlo dobře polykat a po delší chvíli jej nebolel krček. 

👶🏻 Tělíčko ve zvýšené pozici, zvláště tehdy, teče-li lahvička rychle a miminku zůstává mléko v ústech. 

👶🏻 Ověřte si, že má miminko savičku – dudlík lahvičky správně vsunutý na jazýček – ne pod něj – někdy se to stává, miminko mívá jazyk přitlačený k horními patru. 

👶🏻 Lahvičku miminku přidržujte tak, aby si miminko samo nechalo dudlík – savičku vstoupit do pusinky tak hluboko, jak mu to jde, a přidržujte lahvičku tak, aby byl dudlík stále plný mléka. 

👶🏻 Na lahvičku netlačte, netahejte, ani s ní příliš nehýbejte, pouze podpírejte a odlehčujte ve správném sklonu.

 Doporučuji krmení občas přerušit, zvláště tehdy, když miminko pije příliš hltavě, a zkušenost vám říká, že pak trpí nadýmáním a potížemi s trávením.

 Doporučuji během přestávek v krmení miminko uvést do polohy, ve které si snadno krkne, třeba i dvakrát až třikrát, než dítě dojí celou dávku.

 Spavá a apatická miminka stimulovat pohybem savičky v ústech, vstříknutím malého množství mléka do úst, povzbuzoval a pobírat miminko pohybem, jemným potřesením, přejetí rukou přes obličej, pod bradičkou a polohami pro krkání.

Část 3. Frekvence, délka krmení a množství UM

✅ Frekvence krmení je ze začátku obvykle totožná s krmením kojených miminek, tzn. každé 2 až 3 hod. Umělé mléko se déle tráví, takže se většinou pauzy mezi krmením mírně protahují a stávají se pravidelnější. 

✅ Během novorozeneckého věku 0-1 měsíc miminka nerozlišují den a noc, takže krmení bývá stále v podobné frekvenci jako přes den. 

✅ V kojeneckém věku, to je 1-12 měsíců, se postupně frekvence nočního krmení prodlužuje a jsou děti, které vydrží spinkat i 5 až 6 hod v kuse.

Pokud takto dlouhá pauza nemá vliv na prospívání – váhový úbytek, zažívací potíže a bolesti bříška miminka, pak může v klidu a spokojeně spinkat. 

Délka krmení je závislá na kondici miminka, jeho vitalitě, temperamentu i hladu, současně na průtoku savičkou a překonání podtlaku, který se někdy v lahvičce hromadí.

⏳ Délka krmení je samozřejmě individuální, jsou děti které vypijí na ex celou dávku za pár minut, 

⏳ A jsou jiné, těch je myslím více, které potřebuji dělat pauzy, odpočinout si, prodýchnout se, krknout si, něco si popovídat s maminkou nebo tatínkem a pak se do toho pustí znovu.

Nedonošená miminka, nebo s nízkou porodní váhou, nebo jinak hendikepovaná miminka potřebují často povzbuzovat, budit, měnit polohu, dělat vše, aby se miminko najedlo, někdy je to skutečně nadlidské úsilí.

⏳ Je tedy naprosto v pořádku, když krmení trvá i necelou hodinu, zvlášť když se jedná o větší dávku mléka a miminko jí během krmení současně tráví. 

⏳ Někdy to vypadá, že miminko už mléko nechce, ale po 10 min. se znova začne rozhlížet a signalizovat, že by si ještě dalo.

⏳ Připravené mléko vydrží ve své kvalitě až 2 hod., jen je dobré myslet na to, aby je dítě konzumovalo teplé.

💦 Množství UM – doporučená dávka je pro každé miminko samozřejmě různá, odvíjí se od hmotnosti miminka, frekvence krmení,  vyspělosti miminka. Existuje velmi obecný vzorec, podle kterého se přiblížíte k množství jedné dávky – váha v gramech miminka se dělí 6, a to celé se dělí počtem krmení za 24h.

Malý příklad:  3200g / 6 / 8 = 67g tj. 67ml UM

Dávka se bude přiměřeně zvyšovat, podle nárůstu váhy a požadavků miminka. Váš pediatr pravidelně miminko váží a jistě doporučí, co bude ideální.

Část 4. Krkání, zažívání a škytavka

🐸 Během krmení je velmi vhodné miminko několikrát zvednout do polohy pro krknutí, i ho ve zvýšené poloze krmit. Miminko si často téměř neslyšně krkne, někdy to ujde naší pozornosti, pak dlouze čekáte na to správné krknutí, které nepřichází.

🐸 Miminka si často potřebuji krknout i delší dobu po krmení, zvlášť v momentě, kdy nám dávají svým kroucením a svíjením i bez pláče najevo, že je v bříšku něco tlačí.

🐸 Pláč po vydatném krmení také předznamenává potřebu si krknout, je to prostě nekonečný proces.

🧸 Pro dobré zažívání je vhodné po krmení miminko držet v náručí, na hrudníku, nebo v kojícím polštáři tak, aby bylo ve zvýšené pozici alespoň 20 min. 

🧸 Potížím s nadýmáním jsem věnovala několik příspěvků, jen pro rychlou rekapitulaci, vždy je nutná prevence – před krmením nechat miminko bez pleny vykopat, nechat protáhnout, zacvičit nožičkami, namasírovat bříško, položit na bříško, nosit v klubíčku, zkusit miminko vysadit nad umyvadlo – s nožičkami přitaženými k tělíčku, někdy se vykaká a vyčurá, často vyprdí 😊

🧸 Produkty, které pomáhají při nadýmání jsou též zmíněný a všechny jmenovány v mém příspěvku věnovaném prdíkům s názvem prdíkové peklo👻

🙊 Škytavka je naprosto neodmyslitelný jev po krmení, ve většině případů pomůže, když miminko zvednete opět do krkací pozice, velmi pravděpodobně odejde i nějaký vzduch ze žaludku a miminku se uleví.

🙊 Se škytavkou nemá smysl bojovat, ani jí nejde předejít, dítě provází během dne i noci. 

🙊 Důležité je, aby mělo bezpečnou pozici, tzn. mírně zvýšenou s podepřenými zádíčky k boku, aby pokud něco ublinkne, bylo stále bez rizika vdechnutí tekutiny.

Část 5. Výběr UM – tzv. Mléčné formule

🥛 Výběr UM obvykle doporučí pediatr, někdy již maminka odchází z porodnice s konkrétní značkou UM, ve které obvykle i nadále pokračuje.

🥛 Rozlišujeme počáteční, pokračovací a batolecí UM.

🥛 Počáteční UM – označuje se číslem 1, je vhodné pro miminka 0-6m, pokud vyhovuje může se v něm pokračovat i déle. 

🥛 Pokračovací č. 2, se podává od 4 až 6 m-12 m, 

🥛 Batolecí č. 3 tak dlouho, jak uzná mimi, mami i pediatr za vhodné. 

Mléčné formule se vyrábí ve speciálních úpravách.

💦 S probiotiky – probiotické bakterie, stimulují rozvoj bakteriální flóry ve střevním traktu a tím zlepšují jeho funkci. Vhodné pro miminka trpící na koliky

💦 S prebiotiky – vláknina – “výživa pro probiotické bakterie”

💦 Fortifikovaná – doplněná a posílená minerály – železo, zinek, jód, stopové prvky a vitamíny A, D, E a C. 

💦 S vyšší nutriční hodnotou – forte nebo extra pro Otesánky, mají silnější sytící účinky, aby se miminka nepřejídala a nezakládala si na obezitu. 

💦 Počáteční mléka neobsahují lepek.

Existují i mléčné formule, které řeší již nějaký zdravotní problém

🍼 Antirefluxní mléčné formule – pro často ublinkávající a neprospívající miminka, možné od narození. 

🍼 Mléčná formule ze sóji – pro miminka s averzi na laktózu, eventuálně pro veganskou, či vegetariánskou rodinu. 

🍼 Mléčná formule bez laktózy nebo se sníženým obsahem laktózy – při dlouhotrvajícím průjmu. 

🍼 Mléčná formule s upravenou mléčnou bílkovinou – pro miminka s ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka). 

Příznaky ABKM v kojeneckém věku – průjem s příměsí vláken krve a hlenu, zvracení, břišní kolíky a atopický exém. 

Snažila jsem se najít relevantní srovnání kvality mléčné formule, ale nedohledala jsem nic aktuálního, nebo nezaujatého. Tento odkaz je určitě hodný vaší pozornosti, pokud chcete prohloubit znalosti o UM – https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2017/01/06.pdf

Část 6. Kojenecká balená voda

🧊 Používejte pro přípravu mléka výhradně balené kojenecké vody, podléhá přísné kontrole a hlídá všechny aspekty pro bezpečnou konzumaci miminek. 

🧊 Obsah dusičnanů (max 10 mg/l) a sodíku (max 20 mg/l). 

🧊 Jedinou povolenou úpravou u kojenecké vody je ozáření UV paprsky, její složení je zcela neměnné. 

🧊 Stejně jako pramenité či minerální vody pochází z podzemního zdroje.

🧊 Kojenecká voda je vhodná i pro přípravu příkrmů, čajů i jako nápoj po ukončeném 6. měsíci plného kojení. 

🧊 Doporučuji převářet alespoň do 10. měsíce, zvlášť tehdy, nevíte-li, jak byla voda skladovaná, kde a jak dlouho.

🧊 Kohoutková, nebo studniční voda je pro malá miminka nevhodná, může být dokonce i nebezpečná, například kvůli zvýšenému obsahu dusitanů a dusičnanů.

🧊 Od 1 roku lze používat běžnou kohoutkovou vodu, pokud splňuje požadované parametry.

🧊 Pokud si nejste jistí kvalitou kohoutkové vody, nechte udělat rozbor, zejména kvůli zmíněným dusíkatým látkám, popřípadě kvůli přítomnosti těžkých kovů – https://www.arecenze.cz/balene-vody/#kojenecka

Část 7 – Pomůcky pro krmení UM

Pár doporučení a možná praktických nápadů:

📌 Lahvičky se savičkou, 

📌 Kvalitní mycí štětka, 

📌 Vhodný mycí prostředek, 

📌 Odkapávač na lahvičky a savičky, 

📌 Dávkovač sušeného mléka

https://www.arecenze.cz/kojenecke-lahve/

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3210453-kojenci-krmeni-z-lahve-mohou-polykat-miliony-mikroplastu-denne

🔻 Ohřívačka na mléko,  

🔻 Nebo dávkovač a ohřívač kojenecké vody s možností dávkovače i sušeného mléka, 

🔻 Nebo rychlovarná konvice s nastavením i nízké teploty, 

🔻 Termoska běžná, nebo termoska s digitálním ukazatelem teploty, 

Úmyslně neuvádím žádnou konkrétní značku, nechci nic upřednostňovat, každému vyhovuje něco jiného, 

Část 8 – Hygiena a sterilizace pomůcek, jiné tekutiny

💎 Hygiena a sterilizace pomůcek

1-2/24h sterilizovat vše co přijde do styku s mlékem a miminkem, ideální jsou sterilizační sáčky do mikrovlnné trouby, k tomu určené sterilizátory, nebo běžné vyvaření v hrnci a kohoutkové vodě občas s malým množstvím kyseliny citronové, proti usazování vodního kamene na pomůckách. 

Nezapomenout přitom na dudlíky, štětku, i odkapávač jednou za čas.

Po použití lahvičku vždy pečlivě omýt s v hodným mycím prostředkem a štětkou, eventuálně propláchnout vařící vodou. 

👶🏻 Jiné tekutiny

Převařená kojenecká voda v lahvičce do 4-6 měs. nadále z pítka, nebo hrníčku přizpůsobeném pro miminko. (Podle mne nejlepší způsob, jak dítěti vštípit, že voda je pro zahnání žízně nejlepší, a vyvarovat se návyků na sladké, nebo ochucené nápoje.) Dítě se jenom pomalu učí přijímat jinou tekutinu než mléko, množství bude zanedbatelné, nabízíme když je neutěšitelně uplakané a daleko od dalšího krmení, v horkých dnech, při nemoci – horečce. 

Většího kojence motivujeme vzorem, předvádíme, jak nám voda chutná a často pijeme před dítětem a pobízíme je.

Čaje neslazené doporučuji z terapeutických důvodů, fenyklový na podporu trávení a řešení nadýmání,  heřmánkový na celkové zklidnění a uvolnění.