Prdíkové peklo – ze začátku to byl jen pracovní název, protože některé maminky spontánně problém takto definovaly.
Mě se to líbilo natolik, že jsem si to vypůjčila. Tomuto tématu se věnovalo, věnuje a bude věnovat neustálá pozornost, protože, jak se zdá, není a nebude existovat nikdy zázračný, vše pomocný prostředek, nýbrž soubor různých kroků, návodů a doporučení, které se navíc budou lišit dítě od dítěte, rodina od rodiny.
Novorozenec se rodí s nezralým trávicím traktem, nedostatečně vybaveným příslušnými bakteriemi, které se podílí na trávení,
Budoucí tzv. mikrobiom potřebuje svůj čas, optimální stravu, vrozené dispozice a nápomocné vnější podmínky.
Malé miminko zároveň nemá dostatečně vyvinuté břišní svalstvo, které by bylo aktivní při tlačení a posouvání obsahu a podpory peristaltiky. Střeva malého miminka si teprve zvykají na svou funkci a jenom velmi pozvolna se ujímají své práce. Natažené nožičky, utažená plena, oblečení, zavinovačka nedovolující pohyb nožičkám, stagnace tělíčka v nehybných podmínkách, pokud se dítě nechová,… to všechno dítě postrádá.
Říká se, že miminku chybí čtvrtý trimestr. Myslí se tím právě to, co jsem jmenovala. Miminko potřebuje podporu v pohybu, jemný tlak, zahřívání, přitisknutá kolínka k bříšku, všechny vjemy a podmínky, které jeho domeček – vaše děloha během těhotenství skýtala.
Série protiprdíkových opatření:
💥Prevence – pravidelná masáž bříška, cvičení nožičkama, otáčení na bříško.
Snažte se věnovat tomuto poměrně krátkému procesu pokaždé před krmením, po něm už to nelze. V noci nemusíte, ať miminko příliš neproberete. Pokud miminko velmi pláče a má napjaté bříško, masáž nebude příliš účinná.
💥Manipulace s miminkem – ve všech polohách, ve kterých se dítě cítí dobře a není po krmení, tiskněte kolínka k bříšku, nebo nastavte dlaň pod chodidla tak, aby se mohlo miminko zapřít během tlačení.
Pravidelně otáčejte miminko na bříško a jemně mu tiskněte pánev do podložky a v oblasti pánve příjemně krouživým pohybem masírujte.
💥Podpora pohybu miminka – pravidelně nechávejte miminko vykopat, pokud možno bez pleny, podporujte různými hračkami zvedání nožiček, neoblékejte je do pevných kalhotek typu džíny, kontrolujte, že kalhotky mají volný úpletový rantl – aby nebyla guma pevná. Neutahujte příliš plenu.
Opatrně zvedejte pánev miminka do oblasti bederní páteře – pohyb, jako když měníte dítěti plenku – jen ho držte pod zadečkem.
💥Masáž a stimulace konečníku, použití teploměru/rourky
Při potížích můžete špičkou prstu namazaným krémem třeba na zadeček jemně a zevně masírovat konečník – pouze zevně, už když tuto stimulaci ukazuji maminkám, děti často začínají vypouštět plyny a nezřídka odchází rovnou i stolice.
Pokud je dítě dlouhou dobu bez stolice – pediatři říkají, že je normální 1-2 týdny, můžete velmi opatrně použít teploměr – opět s krémem a pokusit se rozrušit eventuální pevnější část neodcházející stolice.
Rourka je podle mého názoru naprosto nouzová pomůcka, která díky nadužívání, může způsobit potíže s defekací v budoucnosti.
💥Strava a suplementace pro maminku
Vyloučit veškerou nadýmavou stravu, sycenou vodu, čerstvé pečivo, čerstvé mléko, sladké ovoce, luštěniny, nadýmavou zeleninu. Naopak upřednostnit bylinky a čaje – fenykl, Anýz, kmín, heřmánek, probiotika – bio gaia, zakysané výrobky.
Jak na prdíky:
💥Malý pokus o shrnutí preparátů, o kterých vím, které víceméně fungují.
Je to velmi individuální, každé miminko snese něco jiného a něco jiného mu pomůže.
Velmi účinné je i suché teplo – nahřívací polštářky s výplní dle možnosti – pecky, rýže, pšenice, pohanka, nebo příjemně teplá koupel, kyblíčkování, s přísadou levandule. Já osobně šiju polštářky – univerzální s použitím k porodu, na prsa před kojením a na bříško pro miminko.
Podívejte se na můj IG profil a najděte si tam toto téma, jsou tam stovky komentářů, které vám mohou pomoci.
Ze všech poznámek, doporučení a postřehů maminek vyplývá:
24 x Biogaia
18 x cvičení; Espumisan
16 x nahřívání; změna Vit D
15 x Baby calm; masáž
14 x koupání
11 x teplo – náruč, chování, odvar z kmínu; poloha na bříšku; fenyklový čaj – maminka
8 x protinadýmavá strava
7 x pevné vázání
6 x kojící čaje
5 x Jamieson baby bebe D3
4 x Sab simplex; Coli převážně; krém pupík; šátek; bezplenková metoda
3 x Infacol; podložené nožičky; vykopat nožičky; rourka
2 x dudlík; kojit; swiss laktobacily; Viburcol; čípek; olej Amálka; Enticol; ABKM dieta
1 × Maxík laktobacily; spaní na bříšku; olej Nobilis; probiotika Biopron
Kmínový odvar:
Jedna až dvě lžičky kmínu zalít horkou vodou, louhovat, může pít maminka, nebo po lžičce podávat miminku – starý babský recept.
Maminky se shodovaly tom, že si stejně musely projít velmi těžkým obdobím trvajícím 3-5 měs.
Jsem k dispozici v mé soukromé poradně na Praze 10, připravena vám vysvětlit, ukázat a pomoci.