První dny doma po příchodu z porodnice

příchod z porodnice

Péči o miminko, je věnována všudypřítomná pozornost, maminka je ale ta, která svou kondicí, rozpoložením, náladou a zdravotním stavem jednoznačně ovlivňuje, jak miminko prospívá.

Ráda říkám, že maminka je ta, která si první nasazuje kyslíkovou masku.

Miminko zůstává stále propojené se svou maminkou a naprosto neomylně a bezprostředně reaguje a zrcadlí to, co jako nekonečně savá houba, absorbovalo. Novorozené dítě vnímá především mimosmyslově, zachytává ty nejjemnější vibrace, cítí svalové napětí, zabarvení hlasu, rychlost dechu, výkyvy nálad, rozladění i vyčerpání.

Můžete-li, dobře se na příchod z porodnice připravte, mnoho věcí a situací se dá promyslet, je dobré vědět, kde například budete přebalovat, koupat, kojit, mít zajištěného pediatra, někoho kdo vám přijde pomoct, i komu se vypláčete na rameni🥲

Jak vypadají první dny po příchodu domů z porodnice?

💕Odpočinek a regenerace

To je první v pořadí co byste měly dělat. Prošly jste velmi intenzivní fyzickou zátěži, nějakou ztrátou krve, pravděpodobně jste se neměly možnost v posledních dnech vyspat, vaše tělo prochází velkou změnou i hormonální.

Procházíte neuvěřitelnou směsící všech emocí od hyper pozitivních po mírně destruktivní, vnímáte prvně poznanou sílu zodpovědnosti a potřeby pečovat o své dítě. To vše nabijí ale i obrovský vyčerpává.

🙏🏼 Několik dní po příchodu domů nic neorganizujte, nezařizujte, nesnažte se mít domácnost pod kontrolou, nebuďte prostě hodné holky.

🙏🏼Váš TO DO LIST se mění na TO BE LIST!!!

🙏🏼Vaše místo je v ložnici, nebo v obýváku na gauči, ve vodorovné pozici, váš jediný úkol je pečovat o svou hygienu, dobře jíst a pít, těšit se z miminka po vašem boku, starat se o ně v rámci svých omezených možností, přijímat pomoc a podporu od manžela a rodiny.

🙏🏼Váš organismus velmi rychle nastartuje regeneraci a revitalizaci, fyzické síly se rychleji dostaví a s tím ruku v ruce i hormonální změny budou snadněji zvládnutelné.

💕Psychika a poporodní blues

Blažený pocit se slzami štěstí a totální euforie, během několika minut střídá lehká úzkost až melancholie a vy se cítíte nejisté, trochu nezorganizované, možná maličko zapomínáte, rozhodně se nedá mluvit o vyrovnanosti, všechno tohle je úplně v pořádku a vy zase brzy naberete správný směr.

🙏🏼 Jedete ve velkých hormonálních změnách, zažíváte kulminaci pečovatelských a prolaktačních hormonů, a nedostává se vám hormonů, které zajišťovala placenta, tedy těch proti stresu, opouští vás hormony, které vás provázely těhotenstvím. Jak často říkáte se smíchem i slzičkami zároveň – jedete na hormonech 😉

🙏🏼 Vaše psychická pohoda se dostaví když se trochu vzchopíte fyzicky, dopřejete si klid, když se pozvolna rozkojíte a poptávka Vašeho miminka se setká s vaší nabídkou v podobě nejen mateřského mléka.

🙏🏼 Buďte OFF-LINE, nechte plynout čas, zírejte, očmuchávejte a laskejte své mláďátko, nechte se obskakovat a hýčkat svým mužem, přijímejte všechny jeho lichotky a pochvaly a pomoc s láskyplností,

🙏🏼 prostě a jednoduše jen buďte ve 3 a více 😉

💕 Péče o hygienu, prsa a genitálie

🙏🏼 V prvních dnech po porodu tak často, jak můžete, se sprchujte po každé toaletě, genitálie oplachujte vlažnou vodou, a větrejte.

Pokud se hojíte po nástřihu, zvolte pro podporu hojení a tišení bolesti Bio olej Sitz bath spray od fy. Motherlove. (koukněte a objednejte v mém výběru)

🙏🏼 O prsa pečujete standardně, důležité je, aby byla v suchu, teple, podepřená vhodnou podprsenkou se savou vložkou do ní. V prvních dnech doporučuji ošetření balzámem na bradavky Bio Nipple cream, nebo Diaper balm fy. Motherlove. (koukněte a objednejte v mém výběru)

dále můžete pokračovat v používání oleje proti strijím na bříško Ina prsa – Pregnant belly salve od fy. Motherlove, aby i při nalití prsů byla připravena a ošetřena.

💕 Strava a pitný režim

🙏🏼 Nejvíce vám prospěje strava, která je dobře stravitelná, zahřívací, přirozeně sladká, dobře tepelně upravená, nenadýmavá, nealergizující, spíš neutrální chuti, bohatá na bílkoviny, minerály, krvetvorné látky a vitamíny. Zakysané mléčné výrobky, vejce, kvalitní maso a potraviny se zaměřením na železo.

🙏🏼 Malý příklad: dle mého názoru, naprosto nezbytný vývar hovězí nebo slepičí.

Nechte dlouze táhnout kvalitní maso s morkovými kostmi, kořením třeba 8 hod., do silného vývaru přidejte zeleninu pod svíčkovou – dá se přímo takto koupit zmražená, uvařte, rozmixujte dostatečně osolte, a hustou kaši zmrazte na ledové kostičky, až se vrátíte z porodnice, jako když to najdete – pouze zalijete vařící vodou a několikrát denně popíjejte.

🙏🏼 Nezapomeňte dostatečně pít (voda, kojící čaje, kefír, acidofilní mléko), mateřské mléko je závislé i na vašem správném pitném režimu.

🙏🏼 Promyslet včas a udělejte si zásoby do mrazáku všeho, co lze rychle a snadno připravit, po příchodu z porodnice, jako když to najdete.

💕 Podpora a pomoc rodiny

🙏🏼 Předem si rozmyslete, vše co je pro vás důležité, abyste byly v pohodě. Jestli je to přítomnost i maminky, nebo jiné ženy, nebo zajištění úklidu, nákupu, běžného domácího servisu.

Nebo je to donáška připravené stravy pro kojící maminku, alespoň na týden po porodu, Prostě cokoliv, co vám dovolí pouze být s miminkem a mužem a nic jiného nedělat.

🙏🏼Správná návštěva by měla přicházet pouze po ohlášení a na pozvání, s nákupem, hotova pustit se do úklidu, vaření, žehlení, vyvenčit miminko, udělat první až poslední pro novomaminku a tiše odejít😉