Ranné potíže s kojením časně po porodu
Pomalý, nebo velmi slabý nástup laktace
MM se spouští v závislosti mnoha faktorů, maminka, která měla těžší porod, nebo císařský řez, byla separovaná od miminka, vyčerpaná psychicky i fyzicky, úzkostná, až depresivní, hormonálně indisponovaná… nespolupracující, velmi spavý a nestimulující novorozenec,
Pomoc
Časté kojení na požádání dítěte, přikládání ke kojení, chování tak intenzivní, jak jen si lze představit, skin to skin, kangaroo – klokánkování s miminkem.
Podporující výživa
Vývary, zeleninové krémy se zakysanou smetanou, kojící směsi, zakysané výrobky, ideálně teplé, tekuté, přirozeně sladké, dobře stravitelné, nenadýmací, posilující,… Eventuálně suplementace potravinovými doplňky pro stimulaci laktace, viz níže.
Péče o prsa, nahřívání, jemná masáž pro stimulaci prokrvení i spouštění MM.
Mentální práce spočívající v sebe ujišťování, v jakémsi autokoučingu, vizualizace toho, jak vydatně a s klidem a radostí kojím.
Afirmace typu: jsem zdravá, mé tělo vytvořilo podmínky pro donošení miminka, jeho porod a stejně tak vytváří podmínky k tomu, aby se od mne najedlo.
Nebát se miminko během kojení aktivovat, budit, stimulovat, protáhnou i čas kojení, za předpokladu, že je dítě dobře přiložené, aby to neodnesla bolestivá prsa.
Bolestivé kojení
Zde obvykle hraje největší roli očekávání, že vše půjde samo a snadno, což se jistě u mnoha maminek také děje, ale u významného procenta maminek bývá nepřipravenost fatální, pokud navíc taková maminka neví, na koho se včas obrátit, protože se někdy na šestinedělí prostě nestíhá, má zaděláno na bolestivé kojení a možná minimální produkci MM.
Špatně přisáté miminko, v intenzivní frekvenci u prsů, způsobí, že po několika krmeních budou bradavky velmi přecitlivělé, pohmožděné, možná popraskané.
Pomoc
Dobře přiložené miminko, které má zeširoka otevřená ústa, ven vytočené rty, které nebrání vstupu bradavky a části dvorce do hloubky jeho pusinky, tak aby dokázalo efektivně sevřít ústa, vytvořit podtlak, dásněmi působit na dvorce, následně klidně zkoordinovat dýchání a polykání, a k tomu všemu, se cítilo dobře, stabilně a pohodlně v náručí maminky.
I zde je obrovský prostor na včasnou přípravu ke kojení, mnohým situacím se dá předejít a udělat od začátku dobře.
Ve svých předporodních kurzech přesně toto učím a pečlivě dbám na to, aby budoucí maminky tyto věci pochopily, vyzkoušely v praktické podobě s panenkou a kojícím polštářem a v rámci možností si zautomatizovaly základní detaily.
Péče o prsa preventivně hned od začátku kojení – je třeba říci, že mírná a postupně ustupující bolest během kojení je očekávatelná, jemná kůže bradavek a okolí nikdy nebyla vystavena takovému intenzivnímu kontaktu, ale pokud se miminko správně přisává, po několika kojeních se stav výrazně zlepšuje.
Na místě je ošetření tomu určenými balzámy (já mám skvělou zkušenost s kosmetikou Motherlove, konkrétně preparátem Nipple cream nebo Diaper balm), hojícími krémy, alespoň několik prvních dnů, prsa větrat a neutlačovat v těsné podprsence, pak se prsa ideálně ošetří samotným MM, které má hojivé a protektivní účinky.
Potíže s kojením s odstupem po porodu
Nedostatečná tvorba MM
S tím se ve své poradně LP setkávám velmi často, možné příčiny jsem zmínila i výše. Nicméně je to nejčastěji miminko, které se neumí dobře přisát, je zvyklé na dokrm, s probíhající novorozeneckou žloutenkou, slabým tahem a výdrží během sání, výjimečně je na vině krátká podjazyková uzdička.
Nedostatečná stimulace maminky, psychická nepohoda, absence intenzivního kontaktu s miminkem, větší krevní ztráta po porodu, hormonální disbalance, nedostatečné, nebo žádné noční kojení, dlouhé pauzy mezi kojením,…
Pomoc lze vyvodit z některých bodů jednoduše, prostě napravit situaci.
Doplnit suplementací – bylinné preparáty (More milk kapsle s bylinnými výtažky od fy Motherlove, se kterými léta pracuji a mám velmi dobrou odezvu), Homeopatický preparát Ricinus Communis 5CH, upravit výživu, dostatečný pitný režim a odpočinek…
Nadbytečná tvorba MM
I to paradoxně může komplikovat kojení a není to nijak výjimečné, děti se rychle a pravidelně přejídají, blinkají, bolí je bříško a nejjednodušším způsobem, kterým se nechají utišit je opět kojení, jenže pak se znova nabízí stejný scénář a miminka jsou často velmi nešťastná.
Pomoc se nabízí prostřednictvím několika kroků, které nejsou úplně vždy a úplně u každého případu zcela řešením.
Krmení probíhá s přestávkami, a díky nabízeným polohám i možností ke krknutí, tak, aby si miminko mohlo v klidu odpočinout, nadýchat se, nechat částečně trávit žaludek a uspokojit i své emoční, nejen nutriční požadavky.
Zvýšená bezpečná poloha dítěte alespoň 30 min po krmení je nutná,
I když to přímo nesouvisí s nadbytečnou tvorbou MM, vyplatí se miminku dopřát před krmením péči o bříško, je pak spokojenější, trávení probíhá snadněji. Úplně automaticky, protože to považuji za součást péče o miminko, jako dětská sestra ve své poradně učím, jak bříško namasírovat, pocvičit nožičkami, na chvíli položit miminko do polohy na bříško atd.
V případě nutnosti, pouze do úlevy odsát MM odsávačkou MM. Pravidelně kontrolovat prsa, zda se nevytváří zatvrdliny, které by mohly zánět podpořit.
Záněty mléčné žlázy
Jsou maminky predisponované a maminky, které naštěstí neví, co to je.
Toto onemocnění má velmi rychlý a intenzivní nástup, podobný chřipce, se svalovou únavou, horečkou, lokální bolestí prsů, načervenalou mapou na něm, horkostí…
Prevence, důsledná kontrola, péče o prsa během i po kojení,
Pomoc
Po nahřátí a jemné masáži odsávání dle nutnosti do úlevy, 20 min. terapie „tvarohovým priessnitzovým obkladem“ (tvaroh/nastrouhaná brambora na postižené místo, vrstva igelitu a studená mokrá plena přes to).
Vyplatí se střídat prsa během kojení, někdy neodkojené prso do dalšího kojení prostě nevydrží.
Vydatný pitný režim, odpočinek, v případě potřeby antipyretika, dle úvahy homeopatika Belladonna, někdy se stav dá zažehnat, jindy je nevyhnutelné ATB.
Kvasinkové infekce
Kvasinky jsou všude kolem nás, organismus po vyčerpání je pochopitelně snáz vystavený nákaze.
Lokální zduření, většinou začervenání, jemná prosáklá kůže na bradavce.
Subjektivně maminka popisuje píchání, řezání, bolest jdoucí až k rameni, nebo lopatce, i mimo kojení.
Současně i miminko má bílý povlak v pusince, na jazýčku i patře tzv moučnivku – soor.
Pomoc
Po kojení dobře omýt a odstranit MM z povrchu prsa,
nanést léčivý preparát (Diaper balm je velmi osvědčený, bylinný netoxický balzám, se kterým mám dlouholeté, velmi příznivé zkušenosti) More milk kapsle s bylinnými výtažky od fy Motherlove, se kterými léta pracuji a mám velmi dobrou odezvu. www.mamilla.cz, sleva 10%, objednávací kód: Simona
Jinak pediatr jistě předepíše, či doporučí jiný preparát vhodný i pro miminko.
Retence MM
Zadržení – ucpání mléčného kanálku obvykle v oblasti výstupu z bradavky, někdy se pouhým okem dá zahlédnout jakýsi „špuntík“, který je třeba velmi pečlivě a dostatečně horkým obkladem/sprchou „rozpustit“, následně odsát rukou, nebo odsávačkou MM.
Pokud tato procedura nepomůže a za postiženým místem se městná MM, může se vytvořit depozit, který přejde do zánětu a tehdy je samozřejmě nevyhnutelný lékařská zásah.
Prevence v podobě kontroly prsů je nevyhnutelná, protože recidiva tohoto problému je běžná.
Bolestivé kojení
Viz výše, opět víc faktorů, špatně přisáté miminko, patogen na povrchu prsa, špatná poloha maminky/dítěte, predispozice a přecitlivělost, plochá, či vpáčená bradavka, která se během kojení bolestivě protahuje,…
Pomoc
Příprava prsů, prohřátí, promasírování, povzbuzení toku MM, eventuálně rychlé použití odsávačky MM, efektivní přisátí miminka, jeho stabilní a pohodlná poloha, to vše může urychlit dítěti spuštění MM.
Tím se jeho chování promítne do klidného a spořádaného sání, bez prudkých pohybů, nekonečných pokusů o lepší přisátí, drcení úpatí bradavky mezi rty, nebo dásněmi…
Tohle vše je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy v mé poradně a zároveň nejrychlejším vyřešení problému a prakticky okamžité úlevě maminky od bolestivého kojení, to jsou ty momenty malých zázraků, kdy si maminka vydechne, uvolní se a konstatuje „teď to vůbec nebolí“.
Neklidné, plačtivé miminko během kojení
Kroucení, propínání, tlačení, pláč, bušení pěstičkami, nebo vzpínání celým tělíčkem, to určitě alespoň jednou prožila každá maminka, pokud se to ale stane součástí a pravidlem každého kojení, je něco špatně, čím déle, tím samozřejmě hůře.
Miminko potřebuje příjemnou, pohodlnou, stabilní základnu pro klidné i třeba 50 min trvající kojení.
Pozor na tlak do hlavičky, který způsobuje obranný reflex, dítě hůř dýchá, polyká, hýbe spodní čelistí, „neukotvené prso“ v ústech, které snadno kdykoliv vypadne, a hlavně není stimulováno tam, kde to má smysl pro spouštění MM.
Stejně maminka musí myslet na sebe, protože i její nepohoda generuje napětí fyzické i mentální, chemická odezva se spouští, hormonální odpovědí je většinou zhoršený tok MM.
Snížený/příliš rychlý tok mléka, postupně se rozbíhající trávení, dítě pšouká, kaká, tlačí…
Nevěřili byste, jak málo stačí, aby bylo vše v pořádku, na místě je, co nejdříve vyhledat, jako i v dalších případech zkušenou LP s dobrými referencemi, za kterou mluví její práce a spokojené maminky a miminka.
Pomoc
Pohodlný polštář na kojení, do kterého miminko pěkně „zahnízdí“, aby cítilo stabilitu, příjemné ohraničení, nepřehřívalo se, neujížděly mu končetiny, neklouzalo nepropadalo se …
(mě se nejvíce zamlouvá KojKoj polštář, www.zirben.cz/obchod/ objednávací kod: Simona, sleva 10%)
Polštář je plněný pilinami, které nádherně voní, drží zvolený tvar, mají terapeutické účinky a jsou naprosto ekologické.
I maminka má mít co největší pohodlí a oporu končetin, váhu miminka nesou její nohy a polštář, nikoli ruce a postupně velmi zatížená šíje. Snažit se miminko uklidnit jinak, než prsem, aby si nefixovalo, že prs je vinen, poradna LP
Přetrvávající nedostatečné kojení přes kloboučky
Opět velké procento maminek v mé poradně, jak to bývá, v porodnici, kde není vždy na maminku času, kolik by bylo třeba, se problémy s přisátím miminka nadbytečně řeší kloboučky na podporu kojení. Velmi zřídka jsou opravdu na místě.
Miminko, pokud nemá maminka hojně MM jen stěží překonává jeho i zcela tenkou vrstvu a tím nedokonale stimuluje prs, učí se u prsu spíš „dudlat“ bez nároků na MM a směřovat k dokrmu. Často jsou navíc kloboučky zvolené s nevhodnou velikostí a působí maminkám ještě velkou bolest.
Klobouček, je-li na místě – vpáčená bradavka, musí vyhovovat svým obvodem pro obvod úpatí bradavky, která by se neměla zaseknout a tím se neiritovala a nezraňovala.
Pomoc
Je-li to možné, čím dříve, tím lépe se kloboučku zbavit. Zkušená LP ví, jak na to.
Před kojením si na krátkou chvíli pomoci odsávačkou, nebo ručně vytvarovat bradavku. Není od věci v podprsence nosit tvarovač bradavky (Medela – www.medela.cz, objednávací kod: LAZZARI15, sleva 15%) , lze i v těhotenství.
Stěžejní je správně přiložit miminko.
Syndrom bělavé bradavky
Většinou jde o odkrvení bradavky, které je způsobeno sníženou dotací krve, působící chlad, nebo špatně napolohované, přiložené miminko, které nepřiměřeně tiskne buď pouze úpatí bradavky, nebo nedostatečnou část prsa.
Miminko může během kojení, i když má dobré podmínky – polohu a držení, otevřenou pusinku… mít zvýšený tonus orofaciálních svalů – svaly kolem úst, svalů krku a šíje, který je způsobený například uložením hlavičky v děloze, protahovanou 2 dobou porodní, porodem za použití nástrojů, někdy SC – císařským řezem.
Někdy se syndrom projeví v bazénu, nebo, když žena prochladne.
Pomoc
Teplo, jemná masáž na podporu prokrvení,
Během kojení zvolit jinou polohu, soustředit se na správné přiložení a přisátí miminka,
Jemná orofaciální masáž kolem úst a v oblasti čelistních kloubů miminka, fyzioterapie, která zjistí, kde je možný problém a zacílí terapii ideálním způsobem.
Je jasně například při sono vyšetření prsu později zjištěno, že ty ženy nemají vyvinutou prsní žlázu a trápily se zbytečně.
I to se může stát, je to velmi vzácné, ale ne opomenutelné, i v těchto případech může napomoci příroda, alespoň trochu, preparát Jestřabina lékařská od Motherlove v kombinaci s More milk plus (mamila.cz) někdy dělají zázraky.
Pro takové maminky i ty, které mají trvale nedostatek MM existuje velmi chytrá pomůcka – suplementor od Medela.cz, která zprostředkuje nutný dokrm (formuly UM, nebo odsáté MM) miminku přímo do pusinky po prsu tenkou kanylou, která přivádí mléko z lahve pověšené na krku maminky.
Jako LP se všemožně snažím, aby každá maminka kojila, ale i v mé již 20leté praxi, se to sem tam nepovede, důležité je, aby každá maminka dostala správnou podporu a příležitost udělat vše, co ke kojení vede, aby si později nic nevyčítala a necítila se chudinka méněcenná.
Vím, že takových maminek není málo, které se skoro bojí přiznat, že nekojí, nebo ne úplně, je mi jich moc líto, protože musely projít vnitřním zklamáním, málo kdo si vůbec umí představit, co pro plné kojení jsou takové maminky schopné udělat, v kolotoči neúplného kojení, dokrmování a odsávání skoro nespí, nemají vůbec na nic čas a do toho se trápí a hroutí.
Když s takovou maminkou pracuji, vše jsme vyzkoušely a vidím, že se situace nelepší, sama jí povzbudím ke kroku, který je nevyhnutelný, říkám jí, že pouze kojení matku nedělá, že miminku péči dokáže vynahradit a zachovat si duševní síly a rovnováhu na to, aby se začala radovat ze zdravého děťátka.