Polohy miminka ke krknutí

krknutí

Obecně platí, že každá zvýšená poloha, která zabezpečí dítěti uvolnění, stabilitu a dobrou oporu, je ke krkání vhodná.

Navíc je dobré vědět, že miminko si může krknout téměř nehlasně a v momentech, kdy to vůbec nečekáme a ani nezaznamenáme (např. během kojení/krmení samotného, s prsem v ústech, při manipulaci, během odpočinku, kdy se miminko na chvíli pustí prsu/lahvičky…)

takže z toho vyplývá, že pokud si miminko ne a ne krknout, už jste vyzkoušeli všechno, prostě ho uložte do zvýšené bezpečné polohy alespoň na 20 min a mějte ho pod dozorem.

Miminko bude krkat klidně i s velkým odstupem od krmení, pravděpodobně zaznamenáte, že si krkne i při poloze na bříšku před krmením samotným, kdy má za sebou dlouhou pauze po předchozím krmením.

Ukazuje se, že mnoho miminek nevyžaduje krknutí v noci, prostě přejdou do spánku a probouzí se až na další krmení, je tedy na mamince, která situaci hodnotí, vytváří si svou vlastní zkušenost a na zakladě své praxe jedná.

 

Poloha na rameni

Je důležité, aby se miminko cítilo dobře, rozprostřené celou svou váhou, s hlavičkou pohodlně položenou na rameni a ručkama buď na rameni, nebo podél svého tělíčka,

zároveň nebylo ve svislé poloze, ve které by si nejen dráždilo žaludek, ale i nepřiměřeně hlavičkou zatěžovalo svou krční páteř.

Pomůže, když miminku hladíme a jemně poťukáváme zádíčka směrem nahoru, abychom podpořili odchod bublinky.

Stáčí jen pár chvíl, když se nic nekoná, zkusíme jinou polohu.

 

Poloha na předloktí

Lépe levé předloktí, protože levý bok miminka je pro krknutí praktičtější z hlediska anatomie, miminko by mělo mít možnost hezky se na vašem předloktí uvolnit.

 

Poloha v klíně

Nejde o sed miminka, nýbrž pololeh, zvýšenou polohu. Pro podporu trávení můžeme jemně hladit oblast žaludku po směru hodinových ručiček.

 

Poloha na kojícím polštáři KOJ KOJ, Zirben

Nejde o sed miminka, nýbrž pololeh, zvýšenou polohu. Pro podporu trávení můžeme jemně hladit oblast žaludku po směru hodinových ručiček.