Laktační krize je stav, kdy z různých důvodů kojící maminka nedokáže plně uspokojit nároky a požadavky svého kojeného miminka. Obvykle jde o přechodná období, záleží na příčině.
Nejčastější příčinou je tzv. růstový spurt dítěte, kterým kojenec prochází zhruba kolem 3. a 6. týdne a 3. měsíce svého života.
Jde o několikadenní fázi, kdy se miminku zvýší nutriční požadavky, aby uspokojily jeho růst, zrychlený právě v těchto časových periodách.
Další příčinou jsou hormony:
Pokles hormonu Prolaktinu, který laktaci do velké míry řídí. Velmi pravděpodobně je na vině stres, vyčerpání, chronická a neřešená únava.
Nástup menstruace, dokonce i ovulace, zahájení užívání antikoncepce, dále porucha sekrece štítné žlázy.
Krize obvykle nastupuje i v souvislosti se zánětem mléčné žlázy a může trvat i po několik následujících dnů po zaléčení.
Jiná onemocnění typu chřipky, virózy mají samozřejmě též podobný dopad.
U svých klientek jsem se setkala s výrazným poklesem laktace po nasazení bez-mléčné a bez-laktózové diety pro zdravotní potíže miminka.
Prevence laktační krize
Informovanost, vědět, že fenomén růstového spurtu je fakt, počítat eventuálně s možným poklesem MM, mít v zásobě odsáté MM, nevidět jediné řešení tohoto problému v okamžitém podání náhradního dokrmu z lahve.
Mít v záloze laktační poradkyni, která bude ochotná konzultovat kdykoliv bude třeba.
Dodržovat v rámci možností životosprávu, kvalitní a laktaci stimulující výživu, psychohygienu, dopřát si odpočinek, držet se hesla „když spí dítě, spím i já“, alespoň v šestinedělí.
Nezbytná je podpora a opora v rodině, klid a pohoda, vždy říkám, že porod i kojení jsou silně ovlivněny mentálním vyladěním, stavem vaší mysli.
Vnímat a hodnotit množství MM a spokojenost miminka i po dlouhých nočních pauzách bez kojení. (Prolaktin je produkován především v noci, nedochází-li během noci ke kojení, není stimulace a nedostatek MM v dohlednu)
Co s tím?
Zklidnit se, upevnit se v přesvědčení, že s kojením nekončím, uvědomit si vše, co bylo popsáno, oslovit LP.
Vrátit se k nočnímu kojení alespoň á 3hod., během dne zkrátit odstup od kojení klidně na 2 hodiny, kojit určitě obě prsa, během jednoho kojení obě prsa několikrát vystřídat, prodloužit dobu kojení,
Pro zvýšení laktace vřele doporučuji konzumovat:
Ječmen v různých podobách (kávovinový nápoj – Caro, vločky, kroupy, vločkové mléko), chmel (nealko pivo), vývary (masové, zeleninové), zakysané mléčné výrobky, tvaroh,…
Ajurvédský čaj Medhika, a směs bylin v kapslích More Milk od Motherlove klikněte do Partnerů v mém menu a objednejte, co třeba.
Fytoterapie (fenykl obecný, benedikt lékařský, jestřabina lékařská, pískavice řecké seno, mateřídouška, kopr, aronie, květ heřmánku, kmín)
Homeopatie (Ricinus communis 5 CH, Lac caninum 5CH),
Akupresura (akupresůrní bod – průsečík na hrudní kosti mezi bradavkami, který zaměříte v leže na zádech),
Aromaterapie masáž prsů s Olejem na prsa od Weledy, nebo Litai od Nobilis Tilia slunečnicový/mandlový olej s příměsí gerániové silice. Vhodná je i levandule do aromalampy pro zklidnění.